Pages

 

wtorek, 8 stycznia 2013

Co naprawdę oznacza uśmiech i do czego jest nam potrzebny

0 komentarzy
Powszechna jest opinia, że uśmiech jest oznaką szczęścia. Często tak jest, ale jest też drugie dno.

Według badań przeprowadzonych na innych naczelnych, szczególnie na szympansach, uśmiech ma w ich interakcjach jeszcze jedną znaczącą rolę - jest nią okazywanie uległości.

Właśnie wróciłem z pokoju moich dzieci, które zamiast spać hałasują. Ich naturalną reakcją na moją groźną minę i szorstkie "spać" zawsze jest uśmiech.

Tak samo działa to u szympansów - uśmiech oznacza po prostu - "nie jestem dla Ciebie zagrożeniem, jestem po prostu dzieckiem". Uśmiech po płaczu jest jedną z pierwszych emocji, których uczymy się w naszym życiu i kluczową dla tego, żebyśmy mogli to życie zachować (chociaż w znacznie mniejszym stopniu niż kiedyś).

Nasz mózg również najlepiej ze wszystkich rozpoznaje mikroekspresję opartą na uśmiechu - szczęście. Tak ukształtowała nas ewolucja - z daleka musieliśmy widzieć czy osobnik, który się zbliża uśmiecha się - co oznaczało, że nie jest wrogi - czy może zaciska usta i ściąga brwi, co znaczyło że może być potencjalnym agresorem.

Z drugiej strony czyli perspektywy osobnika, który się zbliżał uśmiech miał właściwości rozbrajające - z daleka pokazywaliśmy za jego pomocą, że nie mamy wrogich zamiarów - jeśli ktoś do kogo się zbliżaliśmy odpowiadał uśmiechem, to znaczy że wszystko było w porządku. Spróbujcie utrzymać groźną minę, kiedy ktoś się do Was uśmiecha - jest to bardzo trudne.

Paul Ekman przeprowadzając badanie odnośnie śmiechu i kłamstwa odkrył, że osoby które kłamią śmieją się mniej niż te zachowujące szczere intencje. Osoba niewinna stara się udobruchać tym oskarżyciela, a osoba mająca coś do ukrycia będzie starała się ukryć również swoje uczucia.

I na koniec jeszcze jedno: podobno 1 minuta szczerego śmiechu daje nam do 45 minut późniejszego rozluźnienia także jeśli jesteś spięta/y to po prostu się uśmiechnij ;p






0 komentarzy:

Prześlij komentarz